Zbliżenie na kamerę na stabilizatorze gimbal, nagrywającą klasyczny samochód na drodze. Na ekranie kamery widoczny jest obraz nagrywanego auta. W tle rozmazany widok asfaltowej drogi otoczonej drzewami.

Każde wideo musi być przemyślane i zaplanowane. W zależności od rodzaju może trwać kilka sekund aż po kilkuminutowe formy. Wszystko zależy od celu jaki chcemy za jego pomocą uzyskać. Wideo jest najskuteczniejszym elementem content marketingu. Dlatego trzeba podejść do jego tworzenia z opracowaną strategią. Proces tworzenia filmu dzieli się na 3 zasadnicze etapy: preprodukcję, produkcję i postprodukcję. Każdy z tych elementów za chwilę omówię i rozłożę na części pierwsze.

Jakie są główne etapy pracy nad filmem?

1. Preprodukcja – czyli najważniejszy i kluczowy etap produkcji filmu. To proces ustaleń i opracowania strategii działania przed rozpoczęciem nagrań. Po wypełnieniu briefu dzięki któremu zrozumiem potrzeby klienta rozpoczynam pracę nad planowaniem całego filmu.

 

To na tym etapie dobiera się ewentualnych aktorów, modeli, ustala miejsce nagrań, szuka inspiracji. Tworzę scenariusz oraz graficzny plan ujęć w formie cyfrowego shootingboardu lub listy ujęć w notatniku zapisanego w telefonie. Dzięki temu mam zawsze pod ręką cały plan działania. Wszystko po to by praca szła gładko i bezproblemowo.

2. Produkcja – czyli nagranie surowego materiału wraz z dźwiękiem. Zazwyczaj składa się z jednego lub w przypadku większych projektów – kilku dni zdjęciowych. Nagrany materiał zostaje poddany kolejnym etapom produkcji filmu.

 

3. Postprodukcja to najbardziej czasochłonny proces. Składają się na nią: montaż, praca nad kolorystyką to najbardziej czasochłonne elementy pracy nad filmem. Równie dużo czasu pochłania dobór muzyki. W tym procesie film przybiera swój końcowy kształt. Następnie jest eksportowany do różnych formatów pod wybrane miejsca publikacji.

 

Jak widzisz proces produkcji na pierwszy rzut oka wydaje się prosty. Nic bardziej mylnego. To proces wymagający odpowiedniej wiedzy i strategii. Dlatego warto podejść do tematu z odpowiednią osobą.

Piotr Łuszczak

Tworzę kreatywne filmy reklamowe, produktowe, relacje z eventów, filmy korporacyjne, wideo podcasty. Współpracuję ze wspaniałymi firmami i twórcami. Potrzebujesz filmu dla swojej firmy? Napisz do mnie