Żyjemy w świecie, który jest zdominowany przez wideo. YouTube. Netflix. TikTok. Instagram. Zoom.

Wykorzystujemy je jako rozrywkę, do nauki nowych umiejętności i komunikacji z innymi ludźmi. Wideo używamy również do podejmowania decyzji o zakupie.

Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, wideo w e-commerce ma znaczenie.

Jeśli chcesz dotrzeć do większej liczby klientów, zwiększyć sprzedaż i dotrzymać kroku konkurencji, musisz koniecznie wykorzystać wideo.

Za chwilę dowiesz się, jak możesz wykorzystać wideo w e-commerce, aby zwiększyć ilość zamówień Twoich produktów na stronie swojego sklepu.

 

Dlaczego wideo jest ważne dla e-commerce?

Wideo to kluczowy element dla Twojej strategii marketingowej w e-commerce z wielu powodów. Po pierwsze i najważniejsze, pozwoli potencjalnym klientom lepiej zrozumieć Twoje produkty.

W przeciwieństwie do sklepów stacjonarnych, klienci nie mogą fizycznie dotknąć produktów w handlu elektronicznym przed dokonaniem zakupu. Ten problem rozwiązuje wideo, które może zaspokoić tę potrzebę, pokazując produkt w akcji i dając klientom więcej kontekstu na temat tego, jak wygląda, czuje się i działa on na co dzień.

Oto kilka faktów:

-Wideo dla e-commerce jest kluczową częścią procesu sprzedaży. 73% ludzi twierdzi, że są bardziej skłonni do zakupu po obejrzeniu filmu, który wyjaśnia produkt lub usługę.

-Wideo w e-commerce jest również ważne, ponieważ daje klientom pewność, że Twój produkt jest dla nich odpowiedni. Prawie 80% konsumentów uważa, że filmy na temat produktów zwiększają ich zaufanie przy zakupie online.

-Treści wideo pomagają budować zaufanie między użytkownikiem a odbiorcami, szczególnie jeśli sprzedajesz produkty młodszym grupom wiekowym. 87% osób z pokolenia Z podczas poszukiwania produktów i podejmowania decyzji o zakupie preferuje filmy, w których ktoś opowiada o produkcie lub go demonstruje.

-Jeśli nie używasz wideo w swoim biznesie e-commerce, istnieje duża szansa, że zostaniesz w tyle za konkurencją, ponieważ ponad połowa marketerów używa przynajmniej jakiejś formy filmów wideo związanych z produktami.

 

 

 

Podsumowując, wykorzystanie wideo jest niezbędne dla sukcesu Twojego sklepu e-commerce.

Filmy zwiększają współczynnik konwersji, podnoszą sprzedaż i zwiększają poziom zaufania.

Poniżej omawiam 6 najważniejszych typów wideo, które powinieneś wdrożyć u siebie (dużo przykładów):

Każda marka podchodzi do wideo inaczej, ale oto kilka z zalecanych przeze mnie działań medialnych mających na celu zwiększenie konwersji w Twoim sklepie online.

1. Prezentacje produktów.

Prawdopodobnie najbardziej oczywistym sposobem wykorzystania wideo w e-commerce są prezentacje produktów.

Pewnie każdy z nas pamięta słynny program telezakupy Mango. Wykorzystanie wideo w służbie sprzedaży w pełnej okazałości! Zobaczenie produktu w akcji jest o wiele bardziej przekonujące niż przeczytanie serii wypunktowanych informacji o tym, co produkt potrafi.

Filmy demonstrujące produkty pozwalają podkreślić konkretne zalety produktu i pokazać potencjalnym klientom namacalne sposoby, dzięki którym produkty poprawią ich życie.

MUDWTR wykorzystuje proste filmy demonstrujące produkt na swojej stronie internetowej, aby pokazać, jak przygotować napój, jak wygląda i jak łatwo można zacząć z nim dzień.

 

2. Filmy z informacjami o produktach.

Filmy produktowe pozwalają klientom przyjrzeć się z bliska produktom, których zakup rozważają. Dzięki nim klienci mogą sobie wyobrazić, jak coś jest w dotyku i z jakich materiałów zostało wykonane.

Pomyśl o tym, jak Apple wykorzystuje w e-commerce spoty wideo z produktami, aby podkreślić elegancki wygląd swoich najnowszych smartfonów. Pokazują je tak, aby można było zobaczyć ostre krawędzie, technologię i krystalicznie czyste wyświetlacze.

Klienci nie mogą fizycznie dotknąć produktów, które sprzedajesz w swoim sklepie internetowym, ale dobrze zrobione filmy mogą zrekompensować i poprawić ten aspekt doświadczenia klienta.

 

3. Social media wideo.

Social media wideo pokazują prawdziwych ludzi używających produktów w codziennym życiu. Pomagają one klientom wyobrazić sobie, w jaki sposób mogą używać produktów i dają im poczucie, że mogą one służyć ich codziennym potrzebom.

Jeśli sprzedajesz nieprzemakalne buty turystyczne, możesz pokazać turystę przedzierającego się przez głębokie kałuże, a następnie pokazać jego suche skarpetki podczas zdejmowania butów. Jeśli sprzedajesz sprzęt do fitnessu, możesz pokazać osoby o różnych typach i rozmiarach, które korzystają z tego sprzętu na różne sposoby.

Takie filmy pomogą konsumentom wyobrazić sobie siebie z danym produktem na przykład: biżuterią. W przypadku ubrań, potencjalny klient zobaczy jak ubranie wygląda w ruchu, jak układa się na człowieku.

 

W branży fashion, beauty i jewellery filmy lookbookowe są jednym z kluczowych elementów kampanii dla nowych kolekcji.

Ważne jest, aby filmy odnosiły się do Twojej grupy docelowej i sprawiały, aby klienci byli podekscytowani wszystkimi sposobami, w jakie Twój produkt poprawi jakość ich życia.

Oto film marki odzieżowej VARSSO – produkującej koszule dla mężczyzn o atletycznej budowie, który łączy prezentację produktu z wplecionymi treściami lifestylowymi.

 

4. Testimoniale.

Filmy z testimonialami to jeden ze sposobów na zwiększenie sprzedaży i pokonanie obiekcji. Przede wszystkim jednak budują zaufanie.

Zazwyczaj są to krótkie filmy, które przedstawiają doświadczenia danej osoby z produktem lub usługą, jej opinię na ich temat oraz powody, dla których poleca innym ich zakup.

Świadectwa rozwiewają obawy klientów, ponieważ stanowią społeczny dowód na to, że Twoje produkty naprawdę działają i ludzie z nich korzystają. Osoba może nie uwierzyć we wszystko, co mówisz o swoich produktach, ale prawdopodobnie uwierzy sprawdzonemu recenzentowi.

Ten przykład z Epson pokazuje, jak świetne referencje mogą pokazać wartość produktu lub usługi oczami klienta:

 

5. Poradniki.

Tutoriale są skutecznym sposobem na pokazanie docelowym odbiorcom, jak używać produktów, aby osiągnąć określony rezultat.

Dla klientów, którzy są na etapie poszukiwania informacji o produkcie, samouczki produktowe mogą stanowić gwarancję, że będą w stanie osiągnąć to, czego oczekują, korzystając z Twoich produktów.

Samouczki mogą również zmniejszyć liczbę zwrotów produktów poprzez zmniejszenie dezorientacji i frustracji, jakiej klienci mogą doświadczyć podczas korzystania z produktów.

Husqvarna robi to bardzo dobrze na swoim kanale, pokazując wideo dotyczące korzystania z ich pilarek.

 

6. Reklamy wideo.

Wiele marek z branży e-commerce osiągnęło ogromny sukces dzięki filmom promocyjnym, które są pełne osobowości.

Pomyśl o stworzeniu reklamy wideo mówiącej głosem Twojej marki, która nie tylko sprzedaje produkty, ale także buduje miłość do marki.

Przykład takiej reklamy:

 

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w procesie tworzenia i promocji:

1. Uwzględnij całą drogę klienta.

Przy podejmowaniu decyzji o tym, jakie rodzaje filmów stworzyć, kuszące jest przejście od razu do strony produktu, która zazwyczaj znajduje się na końcu procesu zakupowego. I choć filmy produktowe są z pewnością niezbędne, nie zaniedbuj innych etapów podróży klienta i lejka konwersji.

Na przykład, wideo w e-commerce jest doskonałym sposobem na przyciągnięcie czyjejś uwagi na etapie Świadomości i przeniesienie jej do etapu Zainteresowania. Kiedy osoba znajduje się na etapie Poszukiwania, rozważ wykorzystanie treści edukacyjnych, takich jak filmy objaśniające i samouczki. Na każdym etapie podróży dostosuj swoje działania wideo do potrzeb kupujących.

 

2. Wykorzystaj wideo do remarketingu.

Filmy są doskonałą formą do remarketingu dla marki.

Przykład: klient wchodzi na stronę sklepu. Po czym wychodzi. Przegląda Facebooka/Instagrama, a tam trafia na wideo o produkcie który właśnie przeglądał.

 

3. Dopasuj właściwe wideo do właściwej platformy.

Nie każdy film musi być odpowiedni dla każdej platformy. Większość filmów na Instagramie trwa 60 sekund lub krócej – w przypadku Stories maksymalnie 15 sekund. Dłuższe filmy, takie jak tutoriale, są o wiele bardziej efektywne, gdy są udostępniane na platformach takich jak YouTube czy Facebook.

Ta rzeczywistość powinna również wpłynąć na wybór platform, na które należy kierować filmy na poszczególnych etapach procesu zakupowego. Ogólna zasada (choć nie jest ona sztywna) mówi, że filmy dotyczące świadomości marki będą krótsze, a zatem bardziej odpowiednie dla platform społecznościowych o krótkiej formie, takich jak TikTok czy Instagram.

Im dalej w dół lejka zakupowego, tym dłuższe mogą być filmy wideo, ponieważ potencjalni klienci są coraz bardziej skłonni poświęcić więcej czasu na angażowanie się w Twoje treści.

 

4. Używaj filmów w wielu miejscach na swojej stronie internetowej.

Strony produktów nie są jedynym miejscem, w którym można efektywnie wykorzystać wideo w Twoim sklepie online. Stwórz centralne miejsce dla wszystkich tutoriali dotyczących Twoich produktów.

Odpowiadaj na pytania za pomocą filmów na stronie produktu. Zaprezentuj najnowsze filmy we wpisach na blogu. Umieszczając filmy na całej stronie internetowej, zwiększysz zaangażowanie i zbudujesz lepsze doświadczenia klientów.

Poza stroną internetową, możesz wykorzystać materiały wideo w reklamach, wydarzeniach na żywo, sponsoringu i wielu innych.

 

5 przykładów wideo dla e-commerce:

Native Union

 

W tym filmie firma Native Union opowiada wspaniałą historię o udogodnieniach dla klientów korzystających z nowoczesnych technologii. Dlaczego ten film działa tak dobrze? Ponieważ koncepcja produktu i jego użyteczność są nowatorskie, ale trudno je opisać samymi słowami.

 

FURO FUZE: Electric Scooter

 

Ten film jest doskonałym przykładem pokazania produktu w akcji. Nie tylko podkreśla podstawową cechę hulajnogi (możliwość zwiększenia szybkiego przemieszczania się), ale także pokazuje, że hulajnoga jest składana czyli łatwa w przenoszeniu oraz posiada oświetlenie, co umożliwia jazdę w nocy.

Efektem końcowym jest atrakcyjny film, który przemawia do tych ludzi, którzy chcą sprawnie przemieszczać się po mieście i omijać korki.

 

Kelty

 

Ten film jest połączeniem prezentacji produktu, samouczka i reklamy. Pokazuje produkt w akcji, wyjaśnia różne sposoby jego użycia i podkreśla najważniejsze cechy, takie jak waga, jaką może utrzymać.

 

Sierra Designs

 

Ten film jest idealny dla kogoś, kto jest na etapie poszukiwania namiotu jednoosobowego. Projektant wyjaśnia, w jaki sposób zaprojektowano namiot, a także odpowiada na wiele pytań, które mogą mieć potencjalni nabywcy. A ponieważ sam jest podróżnikiem z plecakiem, może wypowiadać się na ten temat.

 

Onzie

 

Firma Onzie tradycyjnie produkuje odzież fitness dla kobiet. Kiedy firma postanowiła rozszerzyć swoją działalność o odzież męską, wykorzystała ten film, który zawiera lifestylowe ujęcia produktów wraz z dynamiczną ścieżką dźwiękową. Film skutecznie przekazuje przesłanie nowej linii odzieży.

 

Wykorzystaj wideo w e-commerce, aby zwiększyć konwersję.

Dzięki zastosowaniu wideo zwiększysz konwersję i zbudujesz lepsze doświadczenie klienta.

Jeśli nie masz jeszcze żadnych filmów wideo na swojej stronie, zacznij od stron produktowych. To najniżej zawieszony owoc, a filmy wideo o produktach mogą być tym, czego kupujący potrzebują, aby podjąć decyzję o zakupie.

Po umieszczeniu filmów wideo na najważniejszych stronach produktowych, powoli rozszerzaj ich zakres, tworząc filmy wideo dla każdego etapu podróży kupującego.

Wykorzystaj testy A/B, aby określić, gdzie na Twojej stronie i jakie typy filmów sprawdzają się najlepiej, a następnie dostosuj swoje działania w zakresie tworzenia treści w oparciu o wyniki.

 

 

Piotr Łuszczak

Tworzę kreatywne filmy reklamowe, produktowe, relacje z eventów, filmy korporacyjne, wideo podcasty. Współpracuję ze wspaniałymi firmami i twórcami. Potrzebujesz filmu dla swojej firmy? Napisz do mnie