kartki z obrazkami

Nadchodzi dzień zdjęciowy do filmu dla Twojej firmy, wszystko jest dopięte na ostatni guzik. I wtedy okazuje się, że zabrakło jednego kluczowego ujęcia. Chcesz tego uniknąć prawda? Przed realizacją filmu , zawsze należy szczegółowo zaplanować cały proces produkcji i plan ujęć. Tworzenie shooting lub moodboardu to jeden z elementów preprodukcji.

Storyboard – czym jest?

W dużym uproszczeniu – shootingboard  to graficzny plan ujęć do zrealizowania. Zawiera wszystko co będzie się dziać na filmie od początku do końca. Powstaje zazwyczaj w oparciu o scenariusz filmu. Może mieć postać papierową lub formę cyfrowego shootingboardu zapisanego w galerii smartfona. Dzięki temu mam go zawsze pod ręką. Wszystko po to by praca szła gładko i bezproblemowo. Zdarza się tak, że projekt nie wymaga shootingboardu. Wtedy listę ujęć zapisuję w notatniku smartfona.

Przykładowe shootingboardy:

Jak stworzyć shootingboard?

Do stworzenia shootingboardu na potrzeby filmu można podejść na kilka sposobów. Pierwsza metoda to szkicowanie ręczne – bardziej czasochłonna. Druga metoda to tworzenie shootingboardu za pomocą programów graficznych. Do takiego programu należy Storyboarder. Zawiera gotowe szablony shootingboardów, w których umieszczamy wybrane kadry filmowe, które najbardziej oddają koncepcję naszego pomysłu. Jest to metoda szybka i skuteczna. Można również użyć tabletu i (jeśli jesteś użytkownikiem Apple) skorzystać z aplikacji Procreate.

Dzięki wykorzystaniu storyboardu i listy ujęć możesz mieć pewność, że nie przeoczysz żadnego elementu Twojego filmu.

Piotr Łuszczak

Tworzę kreatywne filmy reklamowe, produktowe, relacje z eventów, filmy korporacyjne, wideo podcasty. Współpracuję ze wspaniałymi firmami i twórcami. Potrzebujesz filmu dla swojej firmy? Napisz do mnie